Strefa Wydarzeń i Warsztatów

Strefa Wydarzeń i Warsztatów

Masaż Shantala

W tradycji indyjskiej technika masażu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Z niej właśnie wywodzi się masaż Shantala. Obecnie jest on popularny szczególnie w USA i Kanadzie, w Europie najszerzej praktykowany jest z kolei w Holandii, stamtąd też trafił do Polski. Z pewnością jego dużym atutem jest przystępność, może wykonywać go każdy. Pod okiem wykwalifikowanego trenera nauka techniki masażu jest stosunkowo łatwa do przyswojenia. Masaż Shantala można wykonywać od pierwszych dni życia dziecka, nie ma granicy kiedy należy przestać masować dziecko, jedynie formy masażu będą ulegały zmianie.

Dzięki praktyce i prowadzonym badaniom można zauważyć, że masaż Shantala poprawia relacje dziecka z rodzicem lub opiekunem. Po masażu dzieci są spokojniejsze, lepiej śpią, wzmocnione zostaje ich poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Pomaga im to w rozwoju fizycznym, emocjonalnym a także intelektualnym. Szczególnie skorzystać mogą z masażu dzieci niespokojne, rozdrażnione, zanoszące się płaczem oraz dzieci przejawiające zaburzenia jelitowe. Ponadto masaż uczy języka ciała niemowlęcia, rozumienia jego reakcji i rozpoznawania granic możliwości dziecka. Matki stosujące masaż Shantala szybciej zaczynają rozumieć potrzeby dziecka. Dla tych, które dużo pracują zawodowo często są to jedyne chwile sam na sam z dzieckiem. Panowie również zachwalają dobroczynne działanie masażu. Dostrzegają wzrost pewności siebie, a także podniesienie wiary w swoje umiejętności opieki nad dzieckiem

Wielu rodziców z pewnością może się jednak zastanawiać po co masować zdrowe dziecko?

Istnieje wiele korzyści z tego typu stymulacji. Skóra jest największym receptorem naszego ciała, zewnętrzną reprezentacją układu nerwowego. Poprzez masaż możemy wpłynąć na stan układu nerwowego niemowlęcia. Masowane maluchy są bardziej wyciszone, dobrze śpią, lepiej przebiega u nich proces trawienia. Warto zwrócić też uwagę na pobudzenie krążenia, co jest szczególnie ważne u noworodków. Ich rączki i nóżki nierzadko są zimne, gdyż układ krążenia nie jest w pełni rozwinięty. Masaż poprawia także napięcie mięśniowe, komórki mięśniowe szybciej się regenerują, co prowadzi do zwiększenia produkcji sebum – wydzieliny wpływającej na elastyczność skóry. Zwiększone wydzielanie endorfin redukuje ból i poprawia samopoczucie dziecka. Ponadto masaż twarzy wspomaga rozwój aparatu artykulacyjnego tym samym przygotowując dziecko do sprawnego posługiwania się mową. Pomocny jest także przy problemach dzieci ze ssaniem i żuciem i obniżeniu napięcia mięśniowego. Masaż zewnętrzny pobudza pracę mięśni mimicznych i mięśni żucia, ułatwia prawidłowe karmienie, kontrolę prawidłowego karmienia i oddychania. Masaż Shantala wspomaga zdrowe niemowlę, jest polecany niemal wszystkim dzieciom. Przeciwwskazaniem do jego wykonywania są  infekcje przebiegające z gorączką, zranienia i choroby skóry, choroby zakaźne i nowotwory.

Wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, kołysanie i noszenie dziecka, daje mu dotyk niezbędny do prawidłowego rozwoju. Okazywane dziecku podczas masażu miłość i ciepło budują zaufanie, poczucie bezpieczeństwa tworząc tym samym podstawę tego, aby w przyszłości  czuło się ono dobrze w relacjach z innymi ludźmi. Ponad wszystko jednak pamiętać należy, ze pomimo wielu aspektów dobroczynnego wpływu masażu Shantala na rozwój i funkcjonowanie dziecka daje on znacznie więcej – bezcenne chwile bliskości.

Terapia Dzwiękiem

Pomimo swej subtelności, wielotony, czyli dźwięki , które wydobywają się z mis leczniczych, maja niezwykłą siłę oddziaływania. Peter Hess pod koniec XX wieku opracował metodę masażu dźwiękiem mis tybetańskich, łącząc ich niezwykłe właściwości z wiedzą z dziedziny klasycznego masażu, muzykoterapii oraz refleksologii. Jest to niezwykle skuteczna metoda odprężenia i relaksu. Stan głębokiego odprężenia, jaki osiąga się podczas seansu sprawia, ze znikają wewnętrzne blokady, a organizm odzyskuje naturalną zdolność samoregulacji i samoregeneracji. Delikatnemu masażowi, harmonizacji i regeneracji poddawane są wszystkie komórki naszego ciała. Ma to pozytywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, kreatywność i siłę twórczą.

Oddziaływanie dźwięku odbywa się na wielu poziomach. Fizycznym (leczy choroby, odblokowuje), wzmacnia odporność organizmu, emocjonalnym (łagodzi lęki, poprawia nastrój, zestraja), mentalnym i duchowym.

Terapia dźwiękiem mis i gongów ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu napięciowych bólów głowy, karku, pleców, reguluje przemianę materii, usprawnia układ krążenia, pomaga przy bezsenności, leczeniu nerwic, poprawia koncentracje i swobodną pracę umysłu. Przyspiesza gojenie ran, urazów, złamań. Może być stosowany również w odnowie biologicznej i kosmetyce. Masaż dźwiękowy jest zabiegiem indywidualnym, wykonywanym w pozycji leżącej. Osoba masowana pozostaje w ubraniu (ważne dla osób, które mają problem z nagością oraz dotykiem obcej osoby).

Masaż wykonywany jest poprzez kładzenie mis w odpowiednich punktach ciała i wprowadzanie ich w wibracje delikatnym uderzeniem pałeczki. Wibracji towarzyszy bardzo subtelny, harmonijny dźwięk.

Przeciwwskazaniem do stosowania terapii dźwiękiem są wszczepione urządzenia elektryczne, jak rozrusznik serca, sztuczne zastawki- wibracja mogłaby zakłócić ich pracę. Nie wykonuje się zabiegów dźwiękowych dla osób, które są w trakcie leczenia psychiatrycznego, lub przyjmujących leki psychotropowe. W przypadku kobiet w ciąży nie wykonuje się zabiegów przez pierwsze 3 miesiące.